Neile, kellel on vaja – Nikon D3x

Nikon D3x on üks maailma kalleimaid digipeegelkaameraid, kuid hind pole tihti sugugi peamine.

Kui lõpuni aus olla, siis ega ma Nikon D3x-i testimise võimalusest esialgu erilises vaimustuses polnud. Veebist loetu põhjal oli mulle jäänud mulje, et see on küll üpris hea tasemega, kuid äärmiselt niru hinna ja kvaliteedi suhtega riistapuu. Tagantjärele on mul siiski ülimalt hea meel, et ma nädala jagu päevi selle arvamuse väljaravimiseks kulutasin. Kallis? Jah, loomulikult, hinnalipikul seisev 116 000 krooni on lausa ehmatav. Samas tuleb mõista, et Nikon D3x pole mõeldudki isegi igale elukutselisele fotograafile ega ammugi mitte amatöörile. See on tööriist neile, kes peavad igal juhul pildi kätte saama ning neile, kes ei saa oma töö kvaliteedis karvavõrdki tingida. Andku Eesti piltnikud mulle andeks, kuid ma kahtlen sügavalt, kas siinsel pisikesel maalapil leidub üldse kedagi, kes kuuluks selle kaamera sihtrühma. Nikon D3x kipub vägisi seni vaid keskformaatdigikaameratele kuuluvale mängumaale.
Nikon D3x eestvaates

Tehnika
Nikon D3x-i korpus on otsekui tank – suur, raske, eesmärgile orienteeritud. Hoolimata kogukusest on kaamera käes siiski ootamatult mugav. Juhtorganid on korpusel organiseeritud peaaegu ideaalselt – vaid lisaekraanikese all olevad (sensori tundlikkuse, pildi kvaliteedi ja värvitasakaalu valiku) nupud võiksid olla veidi suuremad – kinnastega pildistades on neid üsna raske tabada. Suure plussi võiks seevastu anda teravustuspunkti valitsale. Kaamera tagaküljel asuv 3tolline ekraan on samuti kiidusõnu väärt. Kujutis on väga loomulike värvidega ning küllaldaselt ere ka tagantpaistvas päikeses töötamiseks.
D3x-i põhilised võlud peituvad siiski soomuskatte all. Sensoriks on tuliuus 24,5megapiksline CMOS-tehnoloogial kiip tundlikkusvahemikuga ISO100-1600 (laiendatav ISO50-6400). Vähe? Sugugi mitte. Ülikõrgete ISO-seadetega mängimine pole vajalik kaugeltki mitte kõikidele fotograafidele. Samuti pole alati oluline „tulistada” videokaamera kiirusel. Nikon D3x teeb kuni viis täissuuruses või seitse 10megapikslist fotot sekundis. Salvestusvormingutest on valida RAW (NEF), TIFF või JPEG. TIFF on kahjuks pakkimata ning iga kaader ampsab mälukaardi mahust tubli 75 megabaiti. See-eest on mälukaardi pesi kaks ning neisse paigutatud kaarte saab kasutada nii üksteise „jätkuna”, automaatse varukoopia tarvis kui ka erinevate vormingute eraldi meediatele salvestamiseks.
Omaette meistriteos on Nikon D3x-i pildiotsija. Suur prisma annab meeldivalt terava ja heleda kujutise, mis hõlbustab oluliselt hämaras teravustamist. Automaatteravustamine on väga kiire ja kindel – ma ütleksin, et isegi veidi parem kui konkureerivatel tippkaameratel. Kuigi ma pole eriline LiveView’ sõber, tuleb tunnistada, et selle Nikoni puhul võib rääkida „vile” jõudmisest peaaegu tõsise tööriista tasemele, kuna selle kasutamine ei tee pildistamist oluliselt aeglasemaks ega tülikamaks.
Nikon D3x tagantvaates

Kasutusmugavus ja pildikvaliteet
Ma polnud Nikon D3x-i kasutajaliidesega esialgu harjunud, kuid juurde- ja ümberõppimine kulges üllatavalt kiiresti. Kindlasti on see kaamera, mida tasub enne tööleasumist põhjalikult tundma õppida (kuigi vaevalt, et sellised riistad üldse eriti tihti juhuslikesse kätesse satuvad). Naljaga pooleks öelduna sobib D3x küll suurepäraselt ka „rikka idioodi fotokaks” – hea pildi saab ka kõikide seadistuste kaamera automaatika hooleks jätmisel.
Kalleid ja mugavaid kaameraid olen ma proovinud varemgi, kuid mitte ükski neist pole pakkunud nii kvaliteetset tulemust. Eelkõige pean ma siinkohal silmas kujutise mürataset kõrgematel tundlikkustel. ISO1600 on eeskujulik, ISO6400 võib vajadusel paberile panna ilma igasuguse lisatöötluseta – ja seda kõike isegi (suhteliselt tugevalt pakitava) JPEG-vormingus faili puhul! Ka kujutise detailsus, dünaamika ja värviülekanne on kuni ISO1600 piirini suurepärane. Sellest kõrgemal „lisaalal” hakkab müravähendusalgoritm oma osa nõudma, kuid enamasti ei saa tulemust sugugi halvaks nimetada. Mõnigi vanem „poolekaadrine” ei küündi sellise pildini ISO800 juureski.

Nikkor 50 mm f/1.4 G
Koos D3x-i kerega sain ma oma valdusesse vaid ühe objektiivi – spetsiaalselt täiskaader-Nikonitele mõeldud uue ülivalgusjõulise „normaali”. Ilmselt on paljud meist unustanud (ja veel rohkemad pole kunagi teadnudki), kui palju erinevaid stseene on võimalik jäädvustada üheainsa fookuskaugusega. Kui vanale, planar-tüüpi, 50 mm Nikkorile heideti ette mitmeid patte, siis uuelt oleks oodanud ehk vaid väiksemat geomeetrilist moonutust – „tünn” on üpris kergestimärgatav. Seevastu lahutusvõimele, värviülekandele ega kujutise heleduse ühtlusele pole midagi ette heita. Paljuräägitud ja mõõdetamatu bokeh on minu silma jaoks samuti üpris meeldiva iseloomuga. Objektiiv tervikuna jätab soliidse ja tugeva mulje. Ainult, et … härrased Nikonist … kuhu jäi pildistabilisaator?

Kokkuvõttes
Nikon on taas lati veidi kõrgemale nihutanud ja konkurendid peavad veelgi parema tulemuse nimel kõvasti pingutama. Proffidele, kes kvaliteedis tingida ei saa, on loodud suurepärane tööriist, lihtrahvale jääb aga D3x kui mitte enamaks, siis kindlasti 2008. aasta lõpu digitehnika tipptaseme etaloniks. Praktika on näidanud, et praegune ülim eksklusiiv võib juba paari-kolme aasta pärast olla enamusele kättesaadav. Sellest loogikast lähtudes on meil kõigil oodata tulevikult rohkelt häid uudiseid.

Margus Männik
margus[ät]eol.ee

Tehnilised põhiandmed:
Mõõtmed ja kaal (ilma objektiivita): 159.5(L) x 157(K) x 87.5(S) mm, kaal aku ja 2 mälukaardiga 1416 grammi, koos objektiiviga AF-S Nikkor 50 mm 1:1.4 G (SWM) – 1698 grammi.
Objektiivid: täiskaaderformaadile (FX) sobivad Nikkor-objektiivid (G-seeria). Automaatse ja käsiteravustamise võimalused.
Sensor: FX-mõõdus (35,9 x 24,0mm) RGB CMOS sensor. Ekvivalentne tundlikkus ISO100-1600 (max ISO50-6400).
Pildiotsija: dioptrilise korrektsiooniga pentaprisma-pildiotsija, suurendus 0.7x, nähtav ala 100% kaadri pindalast
Teravustamine: 51 teravustuspunktiga Nikon MultiCAM 3500FX sensor, tööpiirkond -1…19EV (ISO100). Eraldi kontrastituvastusega AF-süsteem LiveView’ režiimis.
LCD-ekraan: seadistatava heledusega 3″ TFT LCD-ekraan, 920 000 pildipunkti, vaatenurk 170 kraadi
Katik: elektroonilise juhtimisega metall-lamellkatik, võimalik säriaegade vahemik 30-1/8000 sekundit + aegvõte. Sarivõte kuni 7 kaadrit sekundis (10 Mpix), välklampide sünkroonimine kuni säriajani 1/250s.
Eksponomeetria: 1005 piksliga särimõõtesensor, maatriksmõõtmine, keskkaalutud või punktmõõtmine
Särirežiimid: P, Av, Sv, M
Pildifaili tüüp: 12- või 14bitine RAW (NEF), pakkimata TIFF või kolme pakkimistasemega JPEG (EXIF 2.21); max 6048 x 4032 pildipunkti
Mälukaart: Compact Flashi tüüp I ja II mälukaardid (sh Microdrive)
Vooluallikas: liitium-ioonaku EN-EL4a (võimaldab ühe laadimisega teha kuni 4400 kaadrit)
Ühendused: USB 2.0 Hi-Speed, AV-väljund (PAL/NTSC), HDMI-väljund, kaugjuhtimisliides
Hind: 115 990 krooni

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: