Optika koju

Möödunud nädalad tõid kiire Interneti huvilistele kaks olulist uudist. Esmalt algatasid Majandus- ja kommunikatsiooniminister ja telekomiettevõtted 6 miljardit krooni maksva uue põlvkonna internetiühenduse arendamise projekti EstWin (Internetiühenduse arendamise projekt EstWin) ning teiseks alustas Elion Lasnamäel, Priisles hüperkiire interneti pilootprojektiga (loe siit).
Kalev Reiljan tutvustab ajakirjanikele võrguehitusplaane.
EstWin projekti olemuse võtab hästi kokku lause algsest pressiteatest: „Projekti EstWin esimese etapina ehitatakse 6 640 kilomeetrit fiiberoptilist kaablit ja 1400 võrguühenduskohta hõlmav side alusvõrk (baasvõrk), projekti teises etapis ehitavad operaatorid alusvõrgule juurdepääsuvõrgu tarbijatele, kasutades selleks kaasaegseid tehnoloogiaid, mis tagab kõigile soovijatele lairibaühenduse.

See 6640 kilomeetrit täiendavat optilist kaablit (Eestis on praegu maas ~5000 kilomeetrit) aitab leevendada olukorda, kus kaine majanduslik arvestus jääb netiühenduste arendamisele jalgu. Jutt käib eelkõige maapiirkondadest, kuhu ükski firma pole teenusepakkumisest huvitatud, sest vajaminevad investeeringud on väga suured. Kui aga riik veab „jämeda“ kaabli külla kohale, leidub kindlasti mõni ettevõtja, kes on nõus sealt edasi kodudesse võrguühenduse viia. Ehk saab nii mõnigi küla digitelefonid ja kiirema netiühenduse.

Näite või katsetuse võimalikust „teisest etapist“ viis Elion läbi Lasnamäel Priisles. Elioni Tehnoloogiadirektori Kalev reiljani sõnul valiti Priisle välja kolmel põhjusel. Esiteks vajas olemasolev võrgujaam seal nagunii väljavahetamist, teiseks on tegu Lasnamäega, kus asustustihedus kõrge ning kolmandaks on tegu piirkonnaga, kus Elioni kliente pole just palju ning firma loodab projektiga oma positsiooni parandada.

Sisuliselt vahetati kolme paneelmaja igas korteris vaskkaabel optilise kaabli vastu välja. See võimaldab teoreetiliselt pakkuda firmal pea piiramatut Inteneti ühenduskiirust (täna kuni 1 Gbit/s), kuid et firma täna sellise kiirusega pakette klientidele ei paku, siis reaalselt ei muutunud suurt midagi. Kõlava nimega projekti varjutas hoopis osade inimeste pahameel uute seadmete üle nende koridoris. Sest kui varem võis ADSL-modemi ühendada suvalise telefonipistikuga korteris, siis nüüd lõppes optiline kaabel vastava modemiga ukse kõrval koridoris ära (kus paljudel polnud voolupistikutki), ning kuidas sealt juhtmed viisakalt edasi viia, on juba igaühe enda mure. Võimalik mõtlemiskoht tänasele koduremontijale, kas pole (v.t ka eelmist postitust „Kodune kaablivedu“).

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: