Kiirem kui ADSL – mobiilne internet

Elisa teatas täna segasevõitu pressiteates, et nende 3,5G levialades on kasutusel nüüdsest uus tehnoloogia, mis võimaldab teoreetilist üleslaadimiskiirust kuni 5,7 Mbitti sekundis. Mõeldes sellele, et vaevalt teisedki kaua konkurendil puhata lasevad, siis tuleb tõdeda, et mobiilne internet on justkui ADSL ühendustest mööda läinud – nii Elion kui Elisa pakuvad ADSL2+ ühendustele maksimaalset üleslaadimiskiirust 1 Mbit/s (Elioni Kodulahendus, Elisa Kodu Internet 5 ja 15).

Rõhu üleslaadimise kiirusele seepärast, et just see määrab lähiajal interneti kasutatavuse. Üha rohkem tarbitakse netis inimeste enda poolt loodud materjali, olu siis fotoalbumid, koduvideod või ajaveebid ning kõik see informatsioon peab koduarvutist kuidagi välja pääsema. Kui aga üleslaadimiskiirus on väike, siis kiilub mõne foto saatmine kinni ka kogu muu netiliikluse. Kui veel kõrvale panna tõusev trend, et inimesed oma koduarvutist (või spetsiaalsest võrgukettaga seadmest) lubavad tuttavatel nende fotosid vaadata või paigaldavad kodudesse valvekaamera, mille pilti saab ka töö juurest jälgida, siis… Mina vahetaks hea meelega mõned megad allalaadimiskiirust suurema üleslaadimiskiiruse vastu.

Tõele au andes oli mobiilse interneti kiirus juba varem napilt 1 Mbit/s suurem, sama tehnoloogia varasem versioon, mida on täna näiteks EMT-s kasutusel, võimaldab teoreetiliselt kuni 1,46 Mbits/s allalaadimiskiirust. Kuid et teooria ja praktika pahatihti erinevad, siis võib alles nüüd kindlalt ülaltoodut väita – on küll kiirem.

Veelgi Elisa pressiteadet täpsustades ei võtnud nad kasutusele mitte uue tehnoloogia, vaid olemasoleva tehnoloogia uue versiooni. Jutt käib 3,5G võrkude HSUPA tehnoloogiast, mida kasutavad teisedki, ent vaid Elisa on rakendanud täna selle kuuendat versiooni (category 6). Seda fakti, mis on pressiteatest välja jäätud, on oluline teada ka seepärast, et Elisa lubatud kiiruseid saate kätte vaid ja ainuüksi nende mobiiltelefonide või teiste seadmetega, mis toetavad category 6 HSUPA tehnoloogiat. Pelgalt HSUPA märkest ei piisa – valdav enamus HSUPA märkega seadmeid jätab teie maksimumiks 1,46 Mbit/s (jutt käib allalaadimiskiirusest endiselt).

Nende ametlik (lühendatud) pressiteade oli järgmine: „Eesti suurima 3,5G levialaga täissideoperaator Elisa võttis esimesena Eestis oma 3,5G võrgus kasutusele veelgi kiiremad mobiilse andmeside standardid, pakkudes allalaadimiskiiruseks kuni 14,4 megabitti sekundis ja üleslaadimiskiiruseks kuni 5,7megabitti sekundis.

„Elisa lansseeris esimesena Eestis 3,5G levialas kiire mobiilse andmeside edasiarendused, mis tähendab M-Interneti kasutajale täiesti uut taset,“ ütles Elisa Eesti juhatuse liige Andrus Hiiepuu. „Tegemist on hea uudisega blogijatele, sisu loojatele ja mobiilse kontori kasutajatele, kelle jaoks on oluline andmete kiire üleslaadimine. Suuremahuliste pildifailide üleslaadimine Nagisse või videoklippide saatmine Youtube´i on muutunud kasutajate jaoks meeldivalt kiireks ja senisest mugavamaks. Mobiilne kontoritöö on aga nüüdsest võrreldav kiire püsiinterneti abil saadava kasutajakogemusega.“

Elisa pakutav uus üleslaadimise kiiruse standard HSUPA 5,7Mbps on senisest kolm korda kiirem, mis tagab lõppkasutajatele kättesaadavaks kiiruseks kuni 3 Mbps. Uus allalaadimise kiiruse standard HSDPA 14,4 Mbps on senisest kaks korda kiirem, tagades keskmiseks lõppkasutajale kättesaadavaks kiiruseks kuni 10 Mbps. „Selline kiirus tundus veel küllaltki hiljuti kui mobiilioperaatorid pakkusid vaid veerandmegast M-Internetti täieliku utoopiana,“ märkis Andrus Hiiepuu, lisades, et lõppkasutajale kättesaadavad kiirused sõltuvad ennekõike kasutatava M-Interneti modemi omadustest ja toetatavatest kiirustest.

Elisa baas- ja raadiovõrkude valdkonna juhi Andrus Kaarelsoni sõnul saavad lähiaastad olema M-Interneti kiiruste osas murrangulised, kuna veel sel aastal ulatuvad lõppkasutajaseadmete toetatavad kiirused kuni 21 megabitini sekundis ning järgnevatel aastatel peaks see kahekordistuma.“

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

%d bloggers like this: